Chlapi se ptají na SOFTstart
SOFTstart - SOFTstart - SOFTstart pro svářečku
Z důvodu množství dotazů na problematiku SOFTstartu pro svářeky cítím, že je třeba se vyjádřit jasně a prostě.
Předesílám - není cílem tohoto spisku oslnit čtenáře odborným výkladem, jde jen o nástin rozdílu k pochopení .....PROČ ...... Děkuji.
Potřeba "měkkého" startu svářečky má dvě roviny:
a/ SOFTstart pro "KLASICKÉ" zdroje - tedy s klasickým transformátorem pracujícím s kmitočtem rozvodné sítě 50Hz
b/ SOFTstart pro moderní "INVERTOROVÝ" zdroj pracujícím s kmitočtem cca 100kHz
a - připojení svářečky hlavním spinačem způsobí, díky zvolené konstrukci, tzv. přechodový jev - rychlá změna - která má za příčinu rychlé odezvy zpět do sítě v podobě sice malé, ale za to rychlé energetické špičky. Jistič s charakteristikou "B" na tuto skutečnost reagují vypnutím - laicky řečeno: "si myslí, že při zapnutí bude následovat zkrat". Tak je jistič konstruován.
Zde se nabízí jednoduchá možnost opatření: https://eshop.svarecky.com/produkty/soft-start-svarecek/
b - připojením svářečky hlavním spinačem jde o jev způsobený nabíjením vstupní kapacity zařízení. Tedy při zapnutí zařízení má "prázdnou kondenzátorovou baterii" snahu naplnit se co nejrychleji energií a proto, že je prázdná tak proud teče v maximální míře. Tedy, co to dá. Z toho důvodu je svářečka již z výroby vybavena "MĚKKÝMstartem" - jinými slovy jde o omezení prvotního nabíjecího proudu při zapnutí zdroje. V tomto případě jde o to, jak si výrobce "vyhrál" s návrhem OMEZOVAČE náběhového proudu do svářečky již při návrhu konstrukce. Na tomto místě je dobré poznamenat, že zde nejde ani tak o jistič s charakteristikou "B", jako o proudovou dimenzi jističe.
Zde se nabízí jediná možnost: posílit proudové možnosti jističe
--------------
Ještě maličkost obecně - jak proudově silný jistič zvolit je dáno tím jaký maximální proud při sváření bude odebírán ze sítě. Orientačně je to 10:1. Příklad: 100A svářecí odpovídá cca 10A ze sítě.